Hidrolik Platform Nedir? Nasıl Çalışır? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Hidrolik Platform Nedir?

Eski Yunancada su anlamına gelen hydor kelimesinden türeyen hidrolik, mekanik anlamda sıvı maddeler aracılığı ile hareket veya kuvvet üretilmesi anlamına gelir. İnsan gücünün yetersiz kaldığı inşaat, tersane, fabrika, taşıma işleri gibi sektörlerde sıkça kullanılan hidrolik platformlar sıkıştırılamaz özellikteki akışkanlardan basınç elde ederek çeşitli hareket ya da kuvvetlerin üretilmesi ile meydana gelir.

Hidrolik platform nedir? Özellikleri nelerdir?

Hidrolik platformlarda sıkıştırılamaz akışkanların kullanılması önemlidir. Örneğin hava ve gaz sıkıştırılabilir akışkanlar arasındadır,  büyük kuvvetlerin üretilmesinde kullanılamazlar. Bu yüzden genellikle su ve yağ gibi akışkanlık sağlayan maddeler hidrolik sistemlerde kullanılır. Ancak su kimi zaman pas yapabilir ya da metal üzerinde oksitlenmeye yol açabilir bu sebeple daha çok petrolden elde edilen madensel yağlar hidrolik platformlarda tercih edilir.hidrolik platform

Hidrolik Platform

Hidrolik platformlar sayesinde oluşan enerji ile doğrusal, dairesel ve açısal hareketler elde edilebilir. Büyük kuvvet üretiminde yeri oldukça önemli olan hidrolik platformların kullanım alanları da oldukça geniştir. Endüstrinin hemen hemen tüm alanlarında kullanılan platformların uygulama alanları da gün geçtikçe çoğalmaktadır.

Hidrolik platform sistemlerin avantajları

 • Hidrolik platform sistemleri normalde büyük ve kuvvetli basınç üretmelerine rağmen yapıları küçük ve estetiktir. Küçük hacimlere sahip elemanlar ile yüksek miktarda moment ve kuvvet elde edebilirler.
 • Sistemlerin kumandası, uzaktan kontrolleri kolaydır ve kullanılması pratiktir.
 • Hidrolik platform sistemlerinin aşırı yüke karşı koruması bulunur.
 • Hareketli bir yapıdayken hız ayarlanabilir, artırılabilir ya da azaltılabilir.
 • Uzun ömürlü sistemlerdir, kendi kendini yağlayıp soğutabilirler. Bu yüzden uzun vadede ekonomiklerdir.
 • Hareket yönü doğrusal, dairesel ya da açısal olarak ayarlanabilir, hareketler hızlıca değiştirilebilir.
 • Bakım ve onarımları kolaydır.
 • Hidrolik platform sistem sessiz ve gürültü yapmadan çalışır, düzenli ve titreşimsiz hareket eder.

Hidrolik sitemlerin dezavantajları

 • Sıvılar yüksek sıcaklık seviyelerine geldiğinde yağ kaçakları ve sızıntılar olabilir, bu da verimi düşürür.
 • Yüksek basınç ve ısı seviyelerinde bazı elemanlar deforme olabilir ya da özelliklerini kaybedebilir. Bu da sistemin genel verimini düşürebilir ya da sistemin çalışamaz hâae gelmesine neden olabilir. Söz gelimi bağlantı ve rakorlarda yüksek basınçtan kaynaklanan kaçak ve sızıntı sıklıkla karşılaşılan sıkıntılardandır.
 • Montaj hatalarında ya da yanlış eleman seçimlerinde verim kaybı yaşanır. Söz gelimi Sistem montajı sırasında borularda fazla kıvrım verilirse verim düşer.
 • Eşanjörlerin devreye bağlanması gerekir.
 • Olası arızalarda ortaya çıkan yağ kaçakları hem yağ sarfiyatına hem de atık yağların doğaya zarar vermesine sebep olur.

Hidrolik platform uygulama alanları

Ağır sanayi makinalarının yapımında, maden ocaklarında, pres imalatında, kaldırma ve taşıma araçlarında, demir-çelik tesislerinde bulunan makinalarda, yol, kazı ve iş makinalarında, otomobil ve her türlü taşıtlarda, denizcilikte, limanların yükleme ve boşaltma araçlarında, barajlarda, enerji üreten santrallerde ve bunlara benzer endüstrinin birçok farklı alanında hidrolik platformlardan yararlanılmaktadır.

Kısaca hidrolik platformlar kontrol kolaylığı, ekonomik olması ve az yer kaplamalarından dolayı günümüzde geniş bir uygulama alanı bulur.

Yük Platformu Nedir ?

Yük Platformu nedir? Yüksek kapasitelerde ve ağır sanayi şartlarında hizmet veren katlar arası taşıma, depolama organizasyonlarının yapıldığı alanlarda kullanılan çalışma prensibleri ve görünümleri normal asansörlerle aynıdır. Normal asansörlerden farkı sadece yük kaldırmak için kullanılır.

Sorunsuz ve yüksek performansla çalışabilen hidrolik sistemlerdir. Bu sayede 10 ton gibi devasa yükleri kaldırıp indirmek çok kolaydır.

Yük Platformu nedir ? Birçok yük ve araç taşıma sistemlerinde kullanılan yük taşıma kapasitesine sahip asansör denilebilir.

Yük Platformu günümüzde her türlü iç ve dış mekanlarda yüklerimizin taşınması, transfer edilmesi, depolanması ,istiflenmesi gibi bir çok alanda bize yardım eden dayanıklı ve en zor şartlarda çalışabilen hidrolik ve mekanik asansör sistemleridir.

Yük Platformu kullanım alanları

Yük Platformları kullanım alanları, fabrika, depo, iş yeri, hastane, üretim yerleri, üretimhane, imalatahane gibi kısaca yüklerin indirilip kaldırıldığı heryerde kullanılabilir.

Yük Platformu Çeşitleri

Yük Platformu çeşitleri ve çeşitlerini sıralayacak olursak ;

Tek kolonlu
Çift Kolonlu
Dört Kolonlu
Tek Pistonlu
Çift Pistonlu
Dört Pistonlu
Makaslı
Tek Makaslı
Çift Makaslı
Çok Makaslı
Portatif
Fabrika Yük Platformu
gibi bir sürü tabirlerle sıralamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir