GÜRGANLİFT Hidrolik Makaslı Yük Platformu Nasıl Çalışır?

Gürganlift Makaslı Platform Çeşitleri
Hidrolik Makaslı Kaldırma Masası

Hidrolik Makaslı Yük Platformu Nasıl Çalışır?

 

Günümüzde en yaygın kullanılan kaldırma endüstriyel kaldırma, hidrolik makaslı kaldırma tezgâhıdır. Karmaşık bir takımın parçası gibi görünse de hidrolik kaldırma masaları tasarım açısından gerçekten kolaydır. Hidrolik makaslı kaldırma tezgâhları beş ana bileşenden oluşur:

  • Platform: Kaldırılan ürünün oturduğu kaldırma masasının üst kısmıdır. Çeşitli ebatlarda tedarik edilebilir.
  • Taban: Zemine oturan yapının tabanıdır. Makaslı bacakların girdiği yolu içerir.
  • Makas ayakları: Platformun yükseklik değiştirmesine izin veren dikey üyelerdir.
  • Hidrolik silindir: En bilinen endüstriyel makaslı kaldırıcılar, bir, iki veya üç tek etkili hidrolik silindir tarafından çalıştırılır. Kaldırma masasının kaldırılmasına ve alçalmasına izin verir.
  • Motor veya Güç Kaynağı: Çoğu hidrolik makaslı platform, elektrik veya hava motoruyla çalıştırılır. Kaldırma tablasını çalıştıran hidrolik pompaya güç sağlar.

GÜRGANLİFT Hidrolik Kaldırma Tablası Çalışması

Makaslı kaldırma tablasının yükseltilmesi

Bir hidrolik kaldırma tablası, hidrolik sıvı hidrolik silindirlerin içine veya dışına zorlandığında yükselir ve alçalır. Kaldırma Tablasının Kaldırılması hidrolik sıvı bir silindiri zorlarken, silindir dışarı doğru hareket ederek makas bacaklarını ayırmaya zorlar. İç ve dış ayakların bir ucu tabana ve platforma bağlı olduğundan, makas ayakları açıldığı zaman platform dikey olarak yükselir. Makas ayaklarının serbest ucu, tabanda hareket eden makaralar bulunmaktadır. Bir kaldırma masası her yükseltildiğinde, bir sıvı sütunu tarafından desteklenmektedir. Kaldırma masası genelde yükseltilmiş konumda kalır. Bunun sebebi akışkan silindirler içinde basit bir çek valf ile tutunmasıdır. Kaldırma masasının yukarı hızı ile hidrolik pompanın ve onu döndüren motorun bir fonksiyonudur. İstenilen yukarı hız ve kaldırılacak kapasite, motorun yapması gereken iş miktarını, dolayısıyla gereken beygir gücünü belirler. Bir kaldırma masasının daha hızlı hareket etmesi ihtiyaç duyuluyorsa, daha fazla beygir gücü alacaktır. 

Kaldırma Tablasını İndirme

Yüksek kapasiteli makaslı platform

Kaldırma masası, sıvının silindirden kontrollü bir hızda çıkmasına izin veren bir aşağı valf açılarak indirilir.  Aşağı valf solenoidle çalıştırılır ve “normalde kapalı” tipte bir valftir, yani elektrik solenoidi çalıştırılana kadar kapalı kalır. Bu önemli bir özellik olmasının sebebi, bir elektrik kesintisi durumunda kaldırma masasının alçalmasını önleyebilir. Daha sonra solenoid aşağı vanayı açtığında, sıvı hazneye geri döner.

Kontrol etmenin bir diğer fonksiyonu kaldırma masasının aşağı hızı, sıvının silindiri ne kadar hızlı terk etmesine izin verildiğidir Bu akış kontrol (FC) valfiyle yapılır ve basınç dengelenmelidir; Kaldırma ister yüklü ister boş olsun, . Sabit oranlıdır veya ayarlanamaz, tipik olarak kaldırma masasının aşağı hızı, kaldırma masasının yukarı hızıyla eşleşir. Bu da akışın önceden belirlenmiş bir aralıkta düzenlediği anlamına gelir.

Mağazamızdaki yüzlerce kaldırma masasını kolayca inceleyip karşılaştırın veya sorularınız için www.makasliplatform.com  . Uygulama mühendislerimiz yardım etmeye hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.